• Kyselina listová alebo Vitamín B9 , kyselina folová..

   

     

 • Kyselina listová a vplyv na vlasy

 • Súvisí kyselina listová s vypadávaním vlasov?

   

  Kyselina listová má v organizme svoj nezastupiteľný význam a je dôležité si jej dostatočný denný príjem strážiť. Ale môže súvisieť aj s vypadávaním a s rastom vlasov? Priamu kauzalitu v zmysle málo kyseliny listovej – vypadnutý vlas by sme hľadali len ťažko. Nedostatok tohto vitamínu však môže viesť k narušeniu niektorých procesov v tele, ktoré sú nevyhnutné aj pre správny rast vlasov.

  Zabezpečuje rast buniek

  Kyselina listová je nevyhnutná pre syntézu nukleových kyselín a tým pre delenie a rast nových buniek. Bunky vlasových folikulov sú popri kožných, krvných a bunkách nechtových lôžok najrýchlejšie sa deliacimi bunkami v tele človeka. Zdravé folikuly rovná sa zdravé vlasy.

  Spolupracuje na správnych hladinách hemoglobínu

  Kyselina listová spolu s vitamínmi B6 a B12 je dôležitá pre udržanie hladiny hemoglobínu v krvi. Hemoglobín je molekula v červených krvinkách obsahujúca železo, ktorej úlohou je preprava kyslíka do buniek a tkanív. Nedostatok hemoglobínu v našom kontexte znamená málo kyslíka pre pokožku hlavy a vlasy.

   

  Nevyhnutná pre tvorbu červených krviniek

  Kyselina listová je zodpovedná za tvorbu a rast červených krviniek. Ak je jej nedostatok, červené krvinky strácajú svoj tvar i funkciu a nie sú schopné plnohodnotne roznášať kyslík. To opäť znamená nedostatok kyslíka pre pokožku hlavy a vlasové folikuly.

  Dôležitá pre metabolizmus živín

  Kyselina listová spolu s ostatnými vitamínmi skupiny B je zodpovedná za premenu sacharidov, tukov a bielkovín zo stravy na energiu a je dôležitá pri spracovaní prijatých živín. Minerálne látky a vitamíny zo stravy sú nevyhnutné pre kvalitu a správny rast vlasov.

  Môže za to kyselina listová?

  Je potrebné si uvedomiť, že príčin vypadávania a zníženej kvality vlasov je oveľa viac. Ak strata vlasov skutočne súvisí s nedostatkom kyseliny listovej v organizme, takmer určite sa nevyskytne ako samostatný symptóm. Ďalšími príznakmi môže byť hnačka, opuchy jazyka, vredy v ústnej dutine, únava alebo už spomínaná anémia. Pokiaľ si nie ste istí, čo sa s vašim telom deje, navštívte lekára.

   

Čeština‎EnglishFrançaisDeutsch