• Kyselina listová alebo Vitamín B9 , kyselina folová..

   

     

 • Tehotenstvo s vitamínom Kyselina listová

 •  

  V nasledujúcich niekoľkých riadkoch sa budeme rozprávať o kyseline listovej, ktorá má rôznorodé účinky na naše telo. Každá jedna žena, ktorá plánuje dieťa, musí byť pred narodením dieťaťa v perfektnom fyzickom stave, aby mohlo byť aj dieťa po narodení zdravé a vitálne.

   

  Aby sa mohlo narodiť zdravé dieťa, tak k tomu musia okrem vplyvov vonkajšieho okolia prispieť aj doplnky výživy, ku ktorým rozhodne patrí kyselina listová. Ale aké má účinky na zdravie človeka počas tehotenstva? Tak to sa dozvieme už o malú chvíľku! V prvom rade, čo je vlastne kyselina listová, alebo inak povedané vitamín B9? Je jedným z vitamínov, teda konkrétne B9, ktorý sa vyskytuje bežne v prírode v rastlinách. Rozličné klinické štúdie preukázali, že pokiaľ žena pravidelne prijímala kyselinu listovú pred otehotnením a počas prvých mesiacov tehotenstva (konkrétne 400 mikrogramov denne), tak sa výrazne znížilo riziko vrodenej chyby neurálnej trubice u dieťaťa. Ale teraz sa dostávame k bodu, kedy je potrebné povedať niečo o dôsledkoch, ktoré plynú z toho, že žena užíva nedostatok kyseliny listovej. Jedným z najčastejších dôsledkov slabého užívania vitamínu B9 (kyselina listová) je tzv. rázštep chrbtice, teda poškodenie nervovej trubice, ktorá má za následok poškodenie miechy a mozgu. Okrem iného sa však v každom prípade môžu vyskytnúť vrodené chyby srdca, rázštep perí, podnebia, prípadne rozličné poruchy močového mechúra. Ak ide o veľmi malý podiel kyseliny listovej, ktorú jedinec prijal, môže sa vyskytnúť aj tzv. chudokrvnosť, inak povedané, kyselina listová je veľmi dôležitým faktorom pri tvorbe červených krviniek. Posledným dôsledkom zníženej dávky kyseliny listovej je i fakt, že je zvýšené riziko potratu v prvých týždňoch tehotenstva, znížená pôrodná hmotnosť dieťaťa, dokonca i predčasný pôrod!

   

  Každopádne, pokiaľ plánujete dieťa, je dôležité sa poradiť s Vaším obvodným lekárom ohľadom toho, ako správne dávkovať kyselinu listovú, aké sú jej účinky, dôsledky a podobne. Počas tehotenstva je užívanie kyseliny listovej veľmi dôležité, preto podceňovanie určite nie je na mieste! Dbajme preto o svoje zdravie za každých okolností!

   

Čeština‎EnglishFrançaisDeutsch