• Kyselina listová alebo Vitamín B9 , kyselina folová..

   

     

 • Otázky a odpovede- Kyselina listová

  • Je kyselina listová určená len pre tehotné ženy?

   Určite nie! Kyselina listová je veľmi dôležitý vitamín, bez ktorého nemôže ľudský organizmus správne fungovať. Zabezpečuje delenie, rast a regeneráciu buniek, je dôležitá pre tvorbu a správne fungovanie červených krviniek a spolu s ostatnými vitamínmi skupiny B je zodpovedná za premenu potravy na energiu. Je tak prakticky nevyhnutná pre život.

  • Možno získať všetko potrebné množstvo kyseliny listovej z potravy?

   Samozrejme. Dôležité je konzumovať pestrú, zdravú stravu. Telo sa vám poďakuje nie len v súvislosti s množstvo kyseliny listovej, ale aj z hľadiska ďalších dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Denne si doprajte veľa čerstvej zeleniny a ovocia, strukoviny, celozrnné pečivo, oriešky, sem tam neuškodí ani pečeň alebo vajcia. V obchodoch dokonca dostať kúpiť potraviny obohatené o kyslinu listovú. Čítajte etikety.

  • Kedy siahnuť po doplnkoch s obsahom kyseliny listovej?

   Doplnky môžete využiť, keď sa z akéhokoľvek dôvodu domnievate, že stravou prijaté množstvo kyseliny listovej nepostačuje požiadavkám vášho organizmu. V žiadnom prípade sa nimi nesnažte nahradiť zdravú stravu. Sú určené pre ľudí, ktorí majú vyššiu spotrebu kyseliny listovej ako je bežné (napr. tehotné ženy, rýchlo rastúce deti) alebo nedokážu kyselinu listovú zo stravy správne spracovať (celiatici). Vyššie nároky na príjem kyseliny listovej môžu spôsobovať aj niektoré lieky.

  • Je možné sa kyselinou listovou predávkovať?

   Kyselina listová je vo vode rozpustný vitamín a jej prebytok sa z tela vylúči močom. Prípady predávkovania neboli zaznamenané. S výživovými doplnkami to napriek tomu neriskujte a užívajte ich podľa odporúčania.

  • Aké zdravotné problémy môže spôsobiť nedostatok kyseliny listovej?

   Kyselina listová je dôležitá pre každú jednu bunku organizmu, preto aj s ňou súvisiace zdravotné dôsledky sa popisujú veľmi široko. Kyselina listová priamo súvisí so vznikom megaloblastickej anémie, choroby, pri ktorej vznikajú tvarovo deformované červené krvinky, ktoré nie sú schopné dostatočne plniť svoju funkciu, prenášať kyslík bunkám a tkanivám. Význam kyseliny listovej sa však popisuje aj v súvislosti s kardiovaskulárnymi ochoreniami, Alzheimerovou chorobou, atériosklerózou, mŕtvicou, depresiou a deformáciou spermií. Veľmi veľký význam má kyselina listová z hľadiska, už spomínanej, prevencie vývojových chýb plodu.

Čeština‎EnglishFrançaisDeutsch