• Kyselina listová alebo Vitamín B9 , kyselina folová..

   

     

 • Kyselina listová nespôsobuje priberanie

 •  

  Kyselina listová je jedným z pre život veľmi dôležitých vitamínov, ktoré si naše telo nevie vytvoriť, ale je potrebné ich prijímať cez potravu.

   

  Je to jeden zo skupiny vitamínov B, ktoré sú rozpustné vo vode, a preto sa z nášho tela vyplavia do 24 hodín, teda organizmus si ju neukladá do zásoby a človek je nútený ju denno-denne prijímať formou pestrej stravy. Má viacero dôležitých úloh, ktorými sú aj syntéza bielkovín, podieľanie sa na tvorbe nukleových kyselín RNA a DNA, ktoré sú dôležité na prenos genetickej informácie, a takisto zabezpečuje rast tkanív, ktoré tvoria orgány v našom organizme. Keď je reč o genetickej informácii, treba spomenúť, že kyselina listová je jednou z nevyhnutných výživných látok v období tehotenstva. V tehotenstve je jej príjem veľmi dôležitý, ba treba zvýšiť aj odporúčanú dennú dávku, ktorá by sa počas tehotenstva mala pohybovať okolo 700 μg. Tak ako u matky, tak aj u plodu zabezpečuje tento vitamín rast tkanív a buniek, ktoré zabezpečujú aj správny vývoj a rast organizmu. Vďaka jej pravidelnému príjmu sa teda telo novorodenca vyvíja správne a napomáha aj krvotvorbe, ktorá je dôležitá u oboch spomínaných jedincov.

  Kyselina listová teda nespôsobuje priberanie, a to nespôsobuje ani jej deficit ani jej nadmerné množstvo, ale jednoducho zabezpečuje zdravý rast našich orgánov a celého organizmu, ktorý je veľmi dôležitý.

   

  Jedným z príznakov jej nedostatku je preto aj chudnutie, vypadávanie vlasov a podráždenosť. Okrem toho, jednou z ďalších vlastností kyseliny listovej je podpora chuti do jedla, vďaka ktorej má človek chuť jesť, a teda má zaručený príjem výživných látok, ktoré sú potrebné na vývin a udržiavanie zdravého organizmu. No sama o sebe kyselina listová nespôsobuje žiadne priberanie, takisto ako to nespôsobujú ani jej nadmerné množstvá.

  Preto ak chcete, aby sa vaše telo, alebo telo vášho dlho očakávaného novorodenca vyvinulo zdravo, neváhajte a nevynechávajte túto dôležitú látku z vašej stravy.

   

Čeština‎EnglishFrançaisDeutsch