• Kyselina listová alebo Vitamín B9 , kyselina folová..

   

     

 • Cena za kyselinu listovú

 • Určite všetci dobre vieme, že najlepšou alternatívou prijímania živín je zahrnúť ich do našej stravy, ktorá by mala byť pestrá a bohatá na všetky pre telo potrebné látky. Naša potrava by mala zahŕňať všetky vitamíny, ktoré sú veľmi dôležité pre vývoj nášho organizmu a takisto všetky živiny – cukry, tuky, bielkoviny, vlákninu, soli a mnoho ďalších, ktoré sú veľmi dôležitými poháňačmi nášho tela.

   

  V oblasti vitamínov sa nachádza aj kyselina listová, ktorá je veľmi dôležitá pri tvorbe nukleových kyselín, pretože má nevyhnutnú a dôležitú úlohu pri ich syntéze. Samozrejme, nie každý človek je schopný prijať odporúčanú dennú dávku, ktorá sa pohybuje na hodnote okolo 400 μg, a preto je potrebné si ju dodávať vo forme výživových doplnkov, napríklad vo forme tabletiek. Tieto tabletky sú vhodné najmä pre ženy, pretože práve ony potrebujú kyseliny listovej viac ako muži. Pre tehotné ženy sa odporúčajú vyššie dávky, ktorým sú prispôsobené takisto tabletky, ktoré obsahujú aj 700 – 1000 μg kyseliny listovej.

   

  Ceny týchto doplnkov stravy sa pohybujú rôzne, závisí aj od výrobcu, ale aj od množstva tabliet či obsahu tejto dôležitej látky. Krabička obsahujúca 100 tabliet s obsahom 1000 μg, čo je najvyššia odporúčaná denná dávka, je vhodná najmä pre ženy v období tehotenstva a jej ceny sa pohybujú okolo 5€. Ak však nemáte potrebu dodávať si také vysoké množstvo, v ponuke nájdeme aj rôzne iné varianty s nižším obsahom kyseliny listovej, ako sú napríklad balenia po 100 tabliet s obsahom 400 μg tejto látky, ktoré sú vhodné na bežné užívanie popri klasickej strave a ich cena sa pohybuje na hodnote okolo 3€.

  Okrem toho nájdeme aj množstvo balení, ktoré kombinujú kyselinu listovú so železom, pretože tieto dve látky majú podobné účinky a úlohy v našom organizme a väčšinou ich získame aj z rovnakých potravinových zdrojov. Výživový doplnok kyselina listová je dostupný vo všetkých lekárňach a nie je potrebné mať naň lekársky predpis.

   

  Poraďte sa so svojim lekárom/lekárnikom.

Čeština‎EnglishFrançaisDeutsch